3 Kasım 2014 Pazartesi

Pasaport Zammına HAYIR!


Pasaportlara yine "otomatik" zam geliyor: %10.11

534 lira olan 10 yıllık pasaport 590 lira olacak, üstelik zam oranını Bakanlar Kurulu'nun %50 artırma yetkisi de var.

Kamu otoritesi Anayasal bir hak olan seyahat özgürlüğümüzü hiçe saymayı sürdürüyor. Değerli kağıt statüsünde tuttuğu pasaportların harç oranlarındaki artışı "yeniden değerleme" oranında otomatiğe bağladığı için dünyada her yıl zamlanan tek pasaport Türk pasaportu.

Açık bir biçimde yurttaşlarına yurt dışına gitme demektir bu!

Bir yandan dünyadaki birçok ülkeyle vizeleri kaldırmaya çalışan diğer yandan yurttaşlarının yurt dışına çıkmamaları için elinden geleni ardına koymayan bir hükümet... Bu çelişkili politikaları açıklayacak bir hükümet yetkilisi arıyoruz.

Dünyanın en pahalı paspaortu biz de, dünyada yurttaşlarına yurtdışı çıkış harcı uygulayan tek ülke Türkiye, çocuklara, gençlere, yaşlılara dünyada birçok ülke pasaport ücretlerinde indirim ve kolaylıklar sağlarken bunların hiçbirini uygulamayan da Türkiye...

Artık kim nasıl anlatacak bilemiyorum, 4 yıldır hemen her mecrada anlatmaya çalışıyoruz, devlet vermek zorunda olduğu bir kimlik belgesi için böylesine fahiş bir ücreti yurttaşlarından isteyemez. Onun Anayasal hakkının kullanımını, seyahat özgürlüğünü, yurt dışına çıkışını engelleyecek boyutta bir ücret ve zam politikasıyla #pasaportların ücretlerini keyfi bir biçimde belirleyemez.

Devlet, bizlerin birer "müşteri" değil yurttaş olduğumuz gerçeğini göz ardı eder gibi, sattığı bir "mala" istediği fiyatı uygulayan Tüccar gibi davranamaz.

Herkesi, tüm Seyahat Özgürlüğü Gönüllüleri'ni, tüm yurttaşlarımızı Anayasal haklarına sahip çıkmaya, sosyal medyada ve tüm mecralarda #PasaportZammınaHAYIR! demeye çağırıyoruz.

YETER ARTIK!

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Makul seviyeye indirilmeli, zaten vize harçları pahalı iken seyahate başlamadan masraflarla karşılaşımaktadır. http://uluslararasi-seyahat-vize-anlasmalari.blogspot.com/?m=1

Lutheran Hospital dedi ki...

Biz Iowa City, Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Iowa Lutheran Hastanesi temsilcisiyiz, bir kez daha hastalarımız için böbrek almak için buradayız ve onlar kurtarmak için bir böbrek bağışlamak isteyen herkese iyi bir miktar para ödemeyi kabul etmişlerdir. Bir bağışçı olmak ister veya bir Hayatı kurtarmak istiyorsanız, aşağıdaki e-postada bize yazabilirsiniz.

Bu, sizin için tamamıyla zengin olmanız için bir fırsattır. Bizimle% 100 güvenli işlem garantisi veriyoruz ve garanti ediyoruz, her şey yasalara uyan böbrek donörlerine göre yapılacaktır.
Artık daha fazla zaman kaybetmeyin, lütfen bize iowalutheranhospital@gmail.com adresinden yazın.
Ayrıca whatsapp +1 929 281 1248 numaralı telefondan bizi arayabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Iowa Lutheran Hastanesi.