18 Eylül 2010 Cumartesi

İMZA KAMPANYAMIZ BAŞLADI! KATILIN!

Seyahat Özgürlüğü imza kampanyamız bugün başladı. Bugüne kadar kampanyamıza destek veren tüm Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarını temel bir insan hakkı olan seyahat özgürlüğü için imza vermeye, haklarını savunmaya çağırıyoruz. 

Kampanyaya katılmak, imza vermek için lütfen tıklayın!

Kampanya metnimiz şöyle:

Aşağıdaki mektupta yer alan düşünceleri ve talepleri destekliyorsanız, lütfen “seyahat özgürlüğü imza kampanyası”na katılın. İmza desteğiniz kampanyanın sona erdirilmesi ardından Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza “seyahat özgürlüğü gönüllüleri” tarafından ulaştırılacaktır. Lütfen arkadaşlarınızı da kampanyamıza davet etmeyi unutmayın!

Sayın Cumhurbaşkanım,
Sayın Başbakanım,

Seyahat özgürlüğü temel bir insan hakkıdır. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 13. ve Anayasamızın 23. maddesiyle hepimiz için güvence altına alınmıştır. Ancak buna rağmen dünyanın en pahalı pasaport ücreti Türkiye'dedir.

Üstelik bu ücret, yürüttüğümüz kampanyaya karşı duyarlılık gösteren hükümetimizin geçtiğimiz Haziran ayında %50 indirim yapmasına rağmen böyledir. Dünya ortalaması 50 ABD doları olan 5-10 yıllık biyometrik pasaport ücretleri, Türkiye’de 225 ABD dolarıdır. Her yıl otomatiğe bağlanmış pasaport ve harç zamlarıyla ücretleri sürekli artmaktadır.

Türkiye’de asgari ücret yaklaşık 400 ABD dolarıdır. 4 kişilik bir aile yurtdışına çıkmaya karar verdiği zaman ödemesi gereken pasaport ücreti ve harçlar yaklaşık 950 dolar tutmaktadır. (fotoğraf+işlemler+yurt dışına çıkış harcı) Bu ücretlere vize harçları, ulaşım ve konaklama masrafları dahil edildiği anda bir kişinin veya ailenin yurtdışına çıkmasının önüne yüzlerce dolarlık bir duvar örülmektedir. Bu durum, Anayasamızın 23. maddesinde yer alan "seyahat hürriyeti"nin ekonomik engeller çıkarılarak açıkça ihlal edilmesidir.


Biz Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları olarak hükümetimizin Türkiye’ye uygulanan vizelerin kaldırılma politikasını ve Anayasa'da seyahat özgürlüğünü genişleten değişikliği yürekten destekliyoruz. Ancak bu ülkelere gidebilmek için, önce makul ücretlerle pasaport alabilmek istiyoruz. Devletin yurttaşlarına vermek zorunda olduğu uluslararası kimliğini, onlara "satmasını" istemiyoruz.

DÜNYANIN EN PAHALI PASAPORTLARINI KULLANMAK İSTEMİYORUZ!

Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının da tüm dünyada olduğu gibi 50 dolar ücretle pasaport alabilmesini; Anayasamızın “eşitlik” ilkesine aykırı bir şekilde harç ödemeyen ve vize ayrıcalıklarına sahip olan Yeşil Pasaport sahibi devlet memurları ve aileleriyle aynı hakları olmasını; “değerli kağıt” olan pasaportların harçlar kanunun dışında değerlendirilmesini, her yıl zam yapılmamasını istiyoruz.

Unesco 2011 yılını tüm dünyada Evliya Çelebi yılı ilan etti. Bizler Evliya Çelebi'nin "torunları" olarak seyahat özgürlüğümüzü geri istiyoruz!

Saygılarımızla,

Seyahat Özgürlüğü Gönüllüleri

1 yorum:

Adsız dedi ki...

herkesi imza atmaya davet ediyorum...ayrıca bir de vize için konsoloslukları ve vize aracı kurumlarını da başbakan ve cumhurbaşkanına şikayet için imza kampanyası düzenlenirse ne iyi olurdu..inşallah bir sonraki adım da o olur...