HARÇ ZAMMINA İTİRAZ ET!

ARTIK SADECE SÖYLENMEYİN, İÇİNİZDEN GEÇENLERİ SÖYLEYİN, HAYKIRIN!


TBMM
Ankara


SAYIN MİLLETVEKİLİ :

TBMM Plan Bütçe Komisyonu'ndan geçen BAZI KANUNLAR İLE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFLERİ HK kanun teklifinin  arasına sıkıştırılmış bir maddeyle (5. madde) yurt dışına çıkış harcına % 33 zam yapılması isteniyor.

Ben bu “deli dumrul” vergisinin tümüyle kalkmasını beklerken, şimdi üstüne bir de zam yapıyorsunuz.

Türkiye bu kanun teklifinizle, yurttaşlarının “seyahat özgürlüğü”nü her açıdan keyfi bir biçimde kısıtlayan ülke konumuna sürükleniyor. 

Dünyanın en pahalı pasaportu zaten T.C. Pasaportu.  10 yıllık biyometrik pasaport  dünyada ortalama 50 dolar ülkemizde yaklaşık 250 dolar. Birçok ülke ya çocuklardan pasaport ücreti almıyor ya da indirim yapıyor, ama biz de böyle bir uygulama da yok.

Bir yandan Avrupa Birliği ülkeleri çoktan sonlandırmaları gereken vizeleri, fahiş harçları tam bir işkenceye dönüştürürken, diğer yandan kendi devletimiz  bize adeta vize koyuyor. Yurt dışına çıkış harcı, dünyada 3-5 demokratik olmayan ülke dışında örneği kalmamış bir vergidir.

Biz seyahat özgürlüğü gönüllüleri olarak “Bu sefer olmaz!”, bu sefer yapamazsınız diyoruz!

Yurt dışına çıkış harcını, “yurt dışına çıkarmama  harcına” dönüştüremezsiniz. 


Anayasamız tarafından da güvenceye alınan temel bir insan hakkı olan “seyahat özgürlüğümüzü”  ihlal eden bu verginin külliyen kaldırılmasını istiyoruz! Hükümetimizin tüm dünyada Türkiye’ye konan vizelerin kaldırılması için uğraşırken kendi vatandaşlarına vize koyarak kendi politikalarıyla çelişmesini istemiyoruz. Teklifin gerekçesinde yer alan Gürcistan sınır kapısından Türk vatandaşlarının kimlik kullanarak harç ödemeden yaya olarak geçmeleri ve bu geçiş kolaylığını “suistimal” ettikleri iddiası, bütün vatandaşlarımıza uygulanacak bir “cezaya” dönüştürülemez.  Yarın bir gün AB ülkeleri yle vizeler kalkar ve benzeri  iddialar söz konusu olursa, harç 500 TL mi olacaktır?

Yurt dışına çıkış harcı, seyahat etmek isteyen tüm vatandaşlarımız için adeta  bir “haraç” durumuna dönüşmüştür. Ne gerekçe ile olursa olsun seyahat özgürlüğümüzü kısıtlamanıza  izin vermiyoruz. AB ülkelerinin yüksek vize ücretleri ve işkencesini kendi ülkemizde fahiş harçlarla sürekli yaşamak istemiyoruz.

Bu sefer olmaz!

Sayın milletvekilleri sizi dünyanın en hızlı büyüyen ülkesinin, dünyanın en pahalı pasaport ücretini dünya ortalamasına düşürmeye, yurt dışına çıkış harcını kaldırmaya, Avrupa Birliği ülkelerinin haksız vize uygulamaları ile mücadele etmeye davet ediyoruz.  Bizler aklına gelen her sorunu zamla çözmeyi düşünen vekiller değil, yaratıcı çözümler ve hizmetler üreten vekiller istiyoruz.

Seyahat özgürlüğü temel bir insan hakkıdır ve Anayasamız tarafından güvence altına alınmıştır. Bizler Türkiye Cumhuriyeti’nin müşterisi değil, yurttaşlarıyız!


Bu sefer olmaz! Bu haksız zamların önlenmesi ve vergilerin kalkması için tüm yurttaşlık haklarımızı kullanacağımızı ilan ediyoruz. İlk adımı kanun teklifinin geri çekilmesi için bir imza kampanyası başlatarak atıyoruz.

Saygılarımla,

Ad Soyad
İMZA...

Bu linkten plan bütçe komisyonu üyelerinin iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz, TIKLAYIN!
Bu linkten tüm milletvekillerinin adreslerine ulaşabilirsiniz, TIKLAYIN!
Ayrıca birçok milletvekiline Twitter hesabından da ulaşabilirsiniz!

9 yorum:

Adsız dedi ki...

Değerli vekilim,

1 Haziran tarihinde yeni biyometrik pasaportların verilmeye başlanacağını öğrendim. Zaten uzun yıllardır dünyanın en pahalı pasaportunu kullanıyoruz. 2010 yılında da artan harçlarla birlikte 5 yıllık bir pasaportun ücreti 750 lira. Bu ücrete başka masraflar dahil değil. 4 kişilik bir aile yurt dışına çıkmak istemesi halinde 3 bin liranın üzerinde bir harcama yapması gerekiyor.


Dünyanın zengin, yoksul bütün ülkelerini ölçü aldığımız zaman ortalama pasaport ücreti 45-50 dolar seviyesinde. Devlet, vatandaşlarına sağlamak zorunda olduğu pasaportlar için inanılmaz derecede yüksek ücretler istiyor. Bu durumu Anayasal hakkım olan "seyahat özgürlüğümün" açık bir biçimde ihlali olarak görüyorum.

Yüksek pasaport ücretleri, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının büyük bir çoğunluğu için yurt dışına çıkışı imkansız bir duruma getirmiştir.

Meclis'te bizleri temsil eden milletvekilimiz olarak bu ihlale ve açık haksızlığa dur demenizi, pasaport ücretlerinin, her vatandaşımızın yurt dışına çıkabilmesi için uygun bir düzeye getirilmesini istiyorum.

Saygılarımla,

Zelal Bedriye Ayman

O. Suat Özçelebi dedi ki...

merhaba

Bu metni değil de yukarıda yenilediğimiz mektup metnini bizimle değil, milletvekilleri ile paylaşırsanız hedefine daha çok ulaşmış olur.

Desteğinize teşekkür ederiz.

Milletvekillerinin mail adreslerine şuradan ulaşabilirsiniz:
http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.liste

Adsız dedi ki...

Mail adreslerine yollamak bana çok da anlamlı gelmiyor. Çoğunun mail adresi zaten geçersiz. Olanlar da zaten her gün gelen yüzlerce emaili kontrol etmiyorlardır.

O. Suat Özçelebi dedi ki...

Evet mail dışında faks da gönderebilirsiniz, danışmanları ilgi gösteriyor. Ancak maillerin tümü ellerine ulaşmıyor değil, bunları takip edenler de az sayıda değil.

Adsız dedi ki...

sayın vekilim 2 senedir pasaport almayı planlıyorum ama fiyat yüüznden bi türkü almadım.NEDEN BENDE YURT DIŞINA ÇIKAMIYORUM??Lütfen bilerinde diğer insanlar gibi seyaht edebilmesi için kolaylıklar sağlayın...
bu maİlion okunup okunmayacağını bilmiyorum ama tepkimi yinede göstermek istedim...

Adsız dedi ki...

Medyada çıkması lazım bu konunun. Seyahat programları, haber kanalları, kamera çekerken spontane bir soru, ne olursa...

Adsız dedi ki...

Merhabalar yurt disindan daimi oturuma sahip olmamiza ragmen surekli yurda giris cikis yaparken polisle cebellesmekten bir hal oluyorduk (Gerci hangi polis Ispanyolca ile Isvec dilini birbirinden ayirt edecek kultur seviyesine sahip ki :) ) simdi cift vatandaslik aldik polisler sesini cikaramiyor cok sukur.

Ama bu har(a)c meselesi de ortadan kalkarsa tadindan yenmez artik, yurt disina cikabilen herkesi zengin yolunacak bir kaz olarak gormek adetten olmus canim Turkiyem de.
Herkesin verdigi cabadan dolayi sonsuz tesekkurler umariz bu cag disi uygulama bir an once kalkar.

Adsız dedi ki...

BU ÜLKEDE SAVCILAR YOK MU? BU İHLALLERİN PEŞİNE NİYE DÜŞMEZLER? VATANDAŞIN, HER YERİ GÜÇ OLSA NE YAZAR? HAK ARAMAK İÇİN DE, PARA LAZIM! MEDENİ ÜLKELERİN ÇOĞUNDA, VATANDAŞA SAĞLANAN, ELEKTRİK, SU...VS. VE DE KİMLİK, PASAPORT GİBİ İHTİYAÇLARDAN, ASLA KAR SAĞLANAMAZ! DEVLET VATANDAŞINA, MAL SATAMAZ! SADECE MASRAFI KARŞILIĞINDA, HİZMET SAĞLIYABİLİR!

Unknown dedi ki...

Hakikaten akılalmaz bir çifte standartlı osym açıklaması kimi kastediyor belli değil herkesi zan altında bırakıyor devlet ciddiyeti içermeyen garip bir açıklama  
https://www.drtus.com/forum/viewtopic.php?f=74&t=106788
http://stetuskop.com/showthread.php?t=4309&page=20
ÖSYM BASIN AÇIKLAMASI (16.09.2014) Gazetelerde Yer Alan Asılsız İddialar
Bugün bazı günlük (MİLLİYET, AKİT) gazetelere ilan vererek, 2014-TUS/DUS Sonbahar Dönemi sınavı ile ilgili asılsız iddialarla Sayın Cumhurbaşkanımızı ve Sayın Başbakanımızı yanıltıcı mahiyette açık mektup yazan bir grup isim (Dr.Alp KARATAŞ Uz.Dr.Rıza ERÖKSÜZ Ahmet KANDEMİR Sancar VAROL Fatih KARAASLAN Bünyamin YILDIRIM Mahmut ÇELİKKANAT Uz.Dr.Uğur DEMİRCİ Osman GÜLSEVER Sinan TÜRKMEN Ayşe KARAGÜR Mustafa Kemal ŞAHİN İbrahim YAĞCI Taner ENGİN Yasin ÇELENK,Emine Doc.drAVCI HÜSEYİNOĞLU Seyran KÖKSAL Elif TEKE Ceylin KARA Ali İsmail SANCAK Fatmagül SARI Erhan PARLAK Nilay KUZU Erdal KARACA Pınar SÖNMEZ Ahmet SANCAK Pervin SARACA Adil BOZPINAR Serkan VURAL Sönmez ERDOĞAN Yusuf DEMİR Aysun YILMAZ Lale DEMİRKAYA Sadi KORKMAZ Sedat ÖZKAN Beytullah KISA Emrah KESKİN Burhan Cenap KOÇTAŞ Fatma Merve ÇELİK), ÖSYM'yi ağır suçlamalarla töhmet altında bırakacak ifadeler kullanmışlardır.
Modernize edilmiş teknolojik altyapısı ile ÖSYM, yapmış olduğu her işlemi saniyesi saniyesine kontrol altına almış ve her saniyenin hesabını verebilecek duruma gelmiştir.
ÖSYM'nin sınavlarında sorduğu her bir soru farklı zamanlarda çok sayıda akademisyen tarafından titizlikle hazırlanmakta ve denetlenmektedir. Buna rağmen bazı sorular, ortaya çıkan ve çoğu zaman da esasa ilişkin olmayan ancak mutlak adalet bakımından gerekli olduğu düşünüldüğünden, sınav sonrasında adayların verdikleri cevapların analizi ve bilim kurullarının görüş ve tavsiyeleri ile ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından iptal edilmektedir. Ancak, sürekli değişerek gelişen ve tıp gibi son derece geniş bir alanda farklı yorum ve bakışlara dayanılarak çoğu zamanda umulmadık biçimde (?) mahkemeler tarafından iptal edilen sorular da olmaktadır.
İlanda yer alan ve iddiadan ibaret gerçek dışı bazı hususlar incelendiğinde; ÖSYM hiç bir zaman adaylara, iddia edildiği gibi,"soruları ezberle" demez, Veri tabanında değişiklik yaparak herhangi bir kişiye sağlanacak haksız bir kazanç, karşılığında ağır cezaları gerektirmektedir. Bu ve benzeri düzenlemeler 6114 sayılı Kanunda açıkça yer almıştır, ÖSYM hiç bir adaya asla haksız kazanç temin etmez.
Söz konusu ilan, ticari malzemesi giderek tükenen bir TUS hazırlık dersanesinin (TUSDATA? TUSEM? TUSTİME? E-TUS? TUSWORLD?) organizasyonu olup asla itibar edilmemelidir. Toplam 39 ismin yer aldığı ve bu isimlerden de sadece 13'ünün 2014 yılında TUS/DUS sınavlarına girdiği halde “Tüm adaylar adına” açıklama yapıldığı iddiası tam karşılığı ile gerçek dışı ve gülünçtür. Mezkur(?DAHA ÖNCE ZİKREDİLMEDİ, MEZKUR DEĞİL TUSDATA? DUSDATA? TUSEM? DUSEM? TUSTİME? E-TUS? TUSWORLD?) dershanenin bu saldırılarını yönetmekle görevli olduğu sosyal medya paylaşımlarından anlaşılan, listede ismi bulunan, dershane idarecisi kişinin, bu dershaneye bir şekilde bağlı kişileri organize etmek suretiyle infial ve aynı zamanda reklam amaçlı böylesi bir girişimde bulunduğu açıktır. Kaldı ki, ÖSYM’nin oluşturduğu teknik altyapı sayesinde malum dersane sahibi olarak tanınan diğer bir kişinin (Uz.Dr.Ahmet ERKEK?, Uz.Dr.Sami SELÇUKBİRİCİK?,Sema SELÇUKBİRİİCK, Dr. İdris ŞAHİN? Dr.İlker Ulaş SUNGUR?, Dr.Gökhan ERSOY,Fatih SELÇUKBİRİCİK Ercan ÖZTÜRK? Emrah KABATAŞ? Salih AYDIN? Prof.Dr.Osman ERER?,Hümeyra ÖZKAYA? Tolga BİÇER? Mehmet Ali Gülçelik? Anıl ÇUBUKÇU? Şadin Balsak?, Ahmet Cevdet Çitoğlu?, Murat Erkeçoğlu?) de eski bir tarihte (Tarihlerde) başkasının yerine sınava girdiği tespit edilmiş, ancak başlatılan soruşturma zaman aşımı dolayısıyla akim kalmıştır.
ÖSYM, sadece hak edene hak ettiğinin verilmesini gerçekleştirmek amacıyla sınav güvenliğinden taviz vermeksizin ölçme kalitesini korumaya yönelik faaliyetlerinden asla vazgeçmeyecek ve Türkiye için olabilecek en asfa güvenilir sınav sistemini sürdürmeye devam edecektir.