HARÇ ZAMMINA İTİRAZ ET!

ARTIK SADECE SÖYLENMEYİN, İÇİNİZDEN GEÇENLERİ SÖYLEYİN, HAYKIRIN!


TBMM
Ankara


SAYIN MİLLETVEKİLİ :

TBMM Plan Bütçe Komisyonu'ndan geçen BAZI KANUNLAR İLE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFLERİ HK kanun teklifinin  arasına sıkıştırılmış bir maddeyle (5. madde) yurt dışına çıkış harcına % 33 zam yapılması isteniyor.

Ben bu “deli dumrul” vergisinin tümüyle kalkmasını beklerken, şimdi üstüne bir de zam yapıyorsunuz.

Türkiye bu kanun teklifinizle, yurttaşlarının “seyahat özgürlüğü”nü her açıdan keyfi bir biçimde kısıtlayan ülke konumuna sürükleniyor. 

Dünyanın en pahalı pasaportu zaten T.C. Pasaportu.  10 yıllık biyometrik pasaport  dünyada ortalama 50 dolar ülkemizde yaklaşık 250 dolar. Birçok ülke ya çocuklardan pasaport ücreti almıyor ya da indirim yapıyor, ama biz de böyle bir uygulama da yok.

Bir yandan Avrupa Birliği ülkeleri çoktan sonlandırmaları gereken vizeleri, fahiş harçları tam bir işkenceye dönüştürürken, diğer yandan kendi devletimiz  bize adeta vize koyuyor. Yurt dışına çıkış harcı, dünyada 3-5 demokratik olmayan ülke dışında örneği kalmamış bir vergidir.

Biz seyahat özgürlüğü gönüllüleri olarak “Bu sefer olmaz!”, bu sefer yapamazsınız diyoruz!

Yurt dışına çıkış harcını, “yurt dışına çıkarmama  harcına” dönüştüremezsiniz. 


Anayasamız tarafından da güvenceye alınan temel bir insan hakkı olan “seyahat özgürlüğümüzü”  ihlal eden bu verginin külliyen kaldırılmasını istiyoruz! Hükümetimizin tüm dünyada Türkiye’ye konan vizelerin kaldırılması için uğraşırken kendi vatandaşlarına vize koyarak kendi politikalarıyla çelişmesini istemiyoruz. Teklifin gerekçesinde yer alan Gürcistan sınır kapısından Türk vatandaşlarının kimlik kullanarak harç ödemeden yaya olarak geçmeleri ve bu geçiş kolaylığını “suistimal” ettikleri iddiası, bütün vatandaşlarımıza uygulanacak bir “cezaya” dönüştürülemez.  Yarın bir gün AB ülkeleri yle vizeler kalkar ve benzeri  iddialar söz konusu olursa, harç 500 TL mi olacaktır?

Yurt dışına çıkış harcı, seyahat etmek isteyen tüm vatandaşlarımız için adeta  bir “haraç” durumuna dönüşmüştür. Ne gerekçe ile olursa olsun seyahat özgürlüğümüzü kısıtlamanıza  izin vermiyoruz. AB ülkelerinin yüksek vize ücretleri ve işkencesini kendi ülkemizde fahiş harçlarla sürekli yaşamak istemiyoruz.

Bu sefer olmaz!

Sayın milletvekilleri sizi dünyanın en hızlı büyüyen ülkesinin, dünyanın en pahalı pasaport ücretini dünya ortalamasına düşürmeye, yurt dışına çıkış harcını kaldırmaya, Avrupa Birliği ülkelerinin haksız vize uygulamaları ile mücadele etmeye davet ediyoruz.  Bizler aklına gelen her sorunu zamla çözmeyi düşünen vekiller değil, yaratıcı çözümler ve hizmetler üreten vekiller istiyoruz.

Seyahat özgürlüğü temel bir insan hakkıdır ve Anayasamız tarafından güvence altına alınmıştır. Bizler Türkiye Cumhuriyeti’nin müşterisi değil, yurttaşlarıyız!


Bu sefer olmaz! Bu haksız zamların önlenmesi ve vergilerin kalkması için tüm yurttaşlık haklarımızı kullanacağımızı ilan ediyoruz. İlk adımı kanun teklifinin geri çekilmesi için bir imza kampanyası başlatarak atıyoruz.

Saygılarımla,

Ad Soyad
İMZA...

Bu linkten plan bütçe komisyonu üyelerinin iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz, TIKLAYIN!
Bu linkten tüm milletvekillerinin adreslerine ulaşabilirsiniz, TIKLAYIN!
Ayrıca birçok milletvekiline Twitter hesabından da ulaşabilirsiniz!

8 yorum:

Adsız dedi ki...

Değerli vekilim,

1 Haziran tarihinde yeni biyometrik pasaportların verilmeye başlanacağını öğrendim. Zaten uzun yıllardır dünyanın en pahalı pasaportunu kullanıyoruz. 2010 yılında da artan harçlarla birlikte 5 yıllık bir pasaportun ücreti 750 lira. Bu ücrete başka masraflar dahil değil. 4 kişilik bir aile yurt dışına çıkmak istemesi halinde 3 bin liranın üzerinde bir harcama yapması gerekiyor.


Dünyanın zengin, yoksul bütün ülkelerini ölçü aldığımız zaman ortalama pasaport ücreti 45-50 dolar seviyesinde. Devlet, vatandaşlarına sağlamak zorunda olduğu pasaportlar için inanılmaz derecede yüksek ücretler istiyor. Bu durumu Anayasal hakkım olan "seyahat özgürlüğümün" açık bir biçimde ihlali olarak görüyorum.

Yüksek pasaport ücretleri, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının büyük bir çoğunluğu için yurt dışına çıkışı imkansız bir duruma getirmiştir.

Meclis'te bizleri temsil eden milletvekilimiz olarak bu ihlale ve açık haksızlığa dur demenizi, pasaport ücretlerinin, her vatandaşımızın yurt dışına çıkabilmesi için uygun bir düzeye getirilmesini istiyorum.

Saygılarımla,

Zelal Bedriye Ayman

O. Suat Özçelebi dedi ki...

merhaba

Bu metni değil de yukarıda yenilediğimiz mektup metnini bizimle değil, milletvekilleri ile paylaşırsanız hedefine daha çok ulaşmış olur.

Desteğinize teşekkür ederiz.

Milletvekillerinin mail adreslerine şuradan ulaşabilirsiniz:
http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.liste

Adsız dedi ki...

Mail adreslerine yollamak bana çok da anlamlı gelmiyor. Çoğunun mail adresi zaten geçersiz. Olanlar da zaten her gün gelen yüzlerce emaili kontrol etmiyorlardır.

O. Suat Özçelebi dedi ki...

Evet mail dışında faks da gönderebilirsiniz, danışmanları ilgi gösteriyor. Ancak maillerin tümü ellerine ulaşmıyor değil, bunları takip edenler de az sayıda değil.

Adsız dedi ki...

sayın vekilim 2 senedir pasaport almayı planlıyorum ama fiyat yüüznden bi türkü almadım.NEDEN BENDE YURT DIŞINA ÇIKAMIYORUM??Lütfen bilerinde diğer insanlar gibi seyaht edebilmesi için kolaylıklar sağlayın...
bu maİlion okunup okunmayacağını bilmiyorum ama tepkimi yinede göstermek istedim...

Adsız dedi ki...

Medyada çıkması lazım bu konunun. Seyahat programları, haber kanalları, kamera çekerken spontane bir soru, ne olursa...

Adsız dedi ki...

Merhabalar yurt disindan daimi oturuma sahip olmamiza ragmen surekli yurda giris cikis yaparken polisle cebellesmekten bir hal oluyorduk (Gerci hangi polis Ispanyolca ile Isvec dilini birbirinden ayirt edecek kultur seviyesine sahip ki :) ) simdi cift vatandaslik aldik polisler sesini cikaramiyor cok sukur.

Ama bu har(a)c meselesi de ortadan kalkarsa tadindan yenmez artik, yurt disina cikabilen herkesi zengin yolunacak bir kaz olarak gormek adetten olmus canim Turkiyem de.
Herkesin verdigi cabadan dolayi sonsuz tesekkurler umariz bu cag disi uygulama bir an once kalkar.

Adsız dedi ki...

BU ÜLKEDE SAVCILAR YOK MU? BU İHLALLERİN PEŞİNE NİYE DÜŞMEZLER? VATANDAŞIN, HER YERİ GÜÇ OLSA NE YAZAR? HAK ARAMAK İÇİN DE, PARA LAZIM! MEDENİ ÜLKELERİN ÇOĞUNDA, VATANDAŞA SAĞLANAN, ELEKTRİK, SU...VS. VE DE KİMLİK, PASAPORT GİBİ İHTİYAÇLARDAN, ASLA KAR SAĞLANAMAZ! DEVLET VATANDAŞINA, MAL SATAMAZ! SADECE MASRAFI KARŞILIĞINDA, HİZMET SAĞLIYABİLİR!