3 Aralık 2011 Cumartesi

Pasaport zammına yönelik ortak kampanya!

Pasaport fiyatlarında gerçekleşmesine vesile olduğumuz %50 indirimden sonra, bu indirime rağmen  hem kamuoyu hem medya hem de bu fiyatlara otomatik zam yapanlar hala "dünyanın en pahalı pasaportunu" kullandığımız gerçeğini unutmuş görünüyorlar.


Devletin vatandaşlarına vermek zorunda olduğu "uluslararası kimlik belgesi" için dünyanın en yüksek ücretini talep etmesi, bu yetmiyormuş gibi her yıl zam yapması temel bir insan hakkı olan "seyahat özgürlüğü"nün doğrudan ihlali hala çok farkında olunamayan bir "yurdumuz gerçeği".

Her yıl Maliye Bakanlığı tarafından harçlara yapılan otomatik zamla T.C pasaportunun dünyada benzeri olmayan bir uygulamayla ücreti artırılıyor. Bu yıl da dünyada ortalama 50 dolar olan pasaporta 225 dolar vereceğiz. Bütün seyahat özgürlüğü gönüllülerini bu "otomatik zamla" mücadeleye çağırıyoruz.

Evliya Çelebi yılında seyahat özgürlüğümüzü yeniden kazanmak için tüm gezginleri, seyahatseverleri, sırt çantalıları, "seyahat özgürlüğü gönüllüleri"ni birlikte harekete geçmeye çağırıyoruz.

Aşağıda yer alan basın bültenini ulaştırabileceğiniz bütün medya mensuplarına lütfen ulaştırın. Seyahat özgürlüğü için sesinizi yükseltin.


Basın Bülteni

Otomatik Pasaport Zammına
Son Verin!

Sayın Basın Mensupları

Maliye Bakanlığı yılbaşında Pasaport ücretlerine yine zam yapacak. Bir araya gelen yüzlerce seyahat özgürlüğü gönüllüsü olarak her yıl yapılan bu otomatik zamma artık bir son verin diyoruz.

Pasaport devletin yurttaşlarına vermek zorunda olduğu bir kimlik belgesidir. Devlet yurttaşlarına vermek zorunda olduğu bir kimlik belgesini onlara “satamaz”. Her yıl zam yapamaz! Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarına, “müşteri” muamelesi yapamaz!

“Seyahat özgürlüğü” Anayasamız ve “insan hakları evrensel bildirgesi” tarafından da güvenceye alınmış temel bir insan hakkıdır. Türkiye Cumhuriyeti bu temel insan hakkını dünyanın en pahalı pasaportlarını bize “satarak” elimizden almaktadır.

Yılbaşında harçlar kanunu nedeniyle pasaportlara yapılacak %10’luk otomatik zammı kabul etmiyoruz. 2010 yılında “seyahat özgürlüğü gönüllüleri”nin de mücadelesiyle yapılan % 50’lik indirime rağmen, 388 TL ile dünyanın en pahalı pasaportu olan 4-10 yıllık biyometrik T.C. pasaport ücreti zamla birlikte 426 TL fiyatıyla iyice fahiş hale gelecektir.

Yılbaşında gerçekleşecek % 10’luk yeni pasaport zammını kınıyor ve geri alınmasını istiyoruz. 2011 Evliya Çelebi yılında da Evliya Çelebi’nin torunları olarak Dünyanın en pahalı pasaportunu kullanmak istemiyoruz.

Türkiye’de yaklaşık 225 dolar olan 5-10 yıllık biyometrik pasaport ücret ve harçlarının Dünya ülkelerinin ortalamasına çekilmesini, 50 dolara indirilmesini istiyoruz.

Tüm kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Seyahat Özgürlüğü Gönüllüleri  /  Sırt Çantalılar Grubu

İrtibat: O. Suat Özçelebi (Seyahat Özgürlüğü Gönüllüleri) / Onur İnal (Sırt Çantalılar Grubu)
T: 0212 2665440   F:0212 2664991   E: seyahatozgurlugu@gmail.com

Hiç yorum yok: